×
KAYSERİ TANITIM GÜNLERİ’NDE TALAS FARKI

İstanbul’da düzenlenen Huzur Şehri Kayseri Tanıtım Günleri’nde Talas standı, sunduğu görsel zenginlik ve hazırlanan üç boyutlu Osmanlı Kültür Sokağı maketi ile büyük dikkat çekti. 4 gün süren etkinlik boyunca Talas Belediyesi standı en çok ziyaret edilen ve ilgiyle gezilen stant oldu. 


8-11 Aralık 2022 tarihleri arasında Kayserilileri buluşturan etkinlikte Talas Belediyesi’nin yanı sıra Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinin tanıtım stantları yer aldı. Sucuk pastırma ve mantı başta olmak üzere Kayseri yöresel lezzetlerinin de sergilendiği Huzur Şehri Kayseri Tanıtım Günleri’nde ziyaretçilerin festival alanına girişte ilk uğradıkları nokta ise Talas standı oldu. Talas Belediyesi faaliyetlerinin ve Talas’ın yöresel değerlerinin yansıtıldığı stantta Talas Maharetli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Başakpınar Umay Kadın Kooperatifinin ürettiği el emeği göz nuru ürünler de sergilendi.


3 BOYUTLU OSMANLI KÜLTÜR SANAT SOKAĞI, FESTİVALİN İLGİ ODAĞI


Tarihi Osmanlı Kültür Sanat Sokağı’nın 3 boyutlu maketi ise festival alanının en dikkat çekici köşesini oluşturdu. Ali Saip Paşa Çeşmesi ve arka planda sokağın tarihi taş konaklarının yansıtıldığı 3 boyutlu maket, ziyaretçilerin önünde fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaştıkları görsel bir zenginlik sundu. 


TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE DE SERGİLENİYOR


Talas standında dikkat çeken bir başka obje ise Şeffaf Odada Başkanla Baş Başa maketi oldu. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından 2022 yılı başında hayata geçirilen ve diğer belediyelerce de örnek alınan Şeffaf Oda uygulamasını gösteren maket, ziyaretçiler tarafından dikkatle incelendi.


TALAS MAHALLE AĞACI


Öte yandan Talas Mahalle Ağacı da özellikle İstanbul’da yaşayan Talaslıların doğdukları topraklara duydukları özlemi giderdi. Mahalle isimlerinin yer aldığı Talas Mahalle Ağacı, kırsal mahallelerde doğup büyüyüp şimdi İstanbul’da yaşayan Talaslıların beğenisini topladı.


Talas standında ayrıca Ali Dağı hava sporları, Yaman Dede Camii ve Ali Dağına özgü endemik bitkilerden Süs Çimi’nin yanı sıra Karadut Kolonyası, Rota Talas, yöresel lezzetler ve el emeği göz nuru ürünler de öne çıkartılan değerler arasında yer aldı.


Son Düzenleme Tarihi : 08 Aralık 2022 14:46