×
Başkan
Mustafa YALÇIN
Mustafa YALÇIN
Başkan
1962 yılında Kayseri’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladıktan sonra 1983 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. 10 yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne KAYSU (KASKİ) Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak göreve başladı.

Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekilliğinde bulunduktan sonra 1997-1999 yılları arasında KAYSU Genel Müdürlüğünü yürüten Mustafa YALÇIN,  Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik Görevlerini Üstlenmiştir.  2019 Yerel seçimleri sonucunda TALAS Belediye Başkanı seçilmiştir.
Başkan'dan

Kıymetli hemşehrilerim 

Talas Belediyesi olarak hizmet ve yatırım yönünden dolu dolu yıllar geçiriyoruz. Prensibimiz ‘güzel iş yapmak, işlerimizi güzel yapmak’ oldu. Bunun neticesinde Talas hızla gelişen, şehircilik, altyapı, sosyal donatı ve sosyal-kültürel etkinlikler yönünden gıpta ile bakılan bir ilçe haline geldi.

Görevimizin ilk yılında hayata geçirdiğimiz kırsal mahallelerimize yönelik Belediye Mahallemizde uygulaması ile aynı anda 45-50 iş makinesi ve 95-100 personelle hizmet çıkarması yaptık. Mahallelerimizde yol, park, yeşil alan, temizlik, aydınlatma vs. gibi konularda ne tür eksiklikler varsa hepsini tek bir hamle ile ortadan kaldırdık. 

Kırsala sahip çıkmayan şehrini yönetemez. Bu anlayıştan yola çıkarak bir yandan tarım ve hayvancılık konusunda yaklaşık 100 ton tohum yardımı, küçükbaş hayvan dağıtımı ve tarım makineleri gibi desteklerimiz sürerken bir yandan daha yaşanabilir ortamlar oluşturmak amacıyla kırsal mahallelerimizde sosyal tesis, yol, çevre düzenlemesi, çocuk oyun grubu, mezarlık vs. gibi her biri kendi içinde ayrı önem arz eden tesis ve yatırımları hayata geçirdik. 

İNSANA DEĞERİN GÖSTERGESİ: TARIM İŞÇİLERİ İÇİN KONTEYNER KENT

Mevsimlik tarım işçileri için içerisinde buzdolabı, set üstü ocak, tuvalet, banyo ve sıcak su bulunan 30 adet yaşam konteyneri ile 1’er adet eğitim ve çamaşırhane konteyneri bulunan konteyner kenti hizmete sunduk. Tarım işçileri, artık aileleriyle birlikte daha konforlu bir ortamda yaşam sürüyorlar. 

DEĞİŞMEDEN GELİŞİM SÜRÜYOR

Buna paralel olarak şehir merkezinde de değişmeden hızlı bir gelişim yaşandı. Yeşil alan, yol, asfalt, kaldırım ve refüj çalışmalarında rekorlar kırarken eğitimde, sosyal ve sportif alanda hem yeni tesisler yaptık hem de çok önemli etkinliklere imza attık. 

ŞEFFAF ODA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU 

Halka dönük yönetim anlayışımızın bir göstergesi olarak Şeffaf Odada Başkanla Başbaşa uygulamasını hayata geçirdik ve her hafta Çarşamba günleri Mevlana Mahallesi Meydanında vatandaşlarımızla buluşarak istek ve taleplerini dinledik, projelerini ve önerilerini aldık. Salı ve Perşembe günleri esnaf buluşmalarıyla esnaflarımızı dinledik, sohbet ettik, istek ve görüşlerini aldık. 

ŞEHRİN İMARI, ŞAHSIN İHYASI

Bir şehrin büyüklüğü, binaların yüksekliğiyle değil kültürüyle, sosyal hayatıyla ve medeniyete verdiği hizmetlerle ölçülür. 

Ünlü mimar ve düşünce insanı Turgut Cansever, “Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz; ihmal ettiğiniz nesil, imar ettiğiniz şehri tahrip eder” der. O yüzden biz Talas Belediyesi olarak Şehrin imarı, şahsın ihyası anlayışı ile bir yandan ilçemizi daha mamur hale getirmeye gayret ederken bir yandan da başta gençliğimiz olmak üzere insanımızı maddi-manevi daha donanımlı hale getirmek için faaliyetler düzenliyoruz. 

7/24 Kütüphane ve Kültür Merkezi, Altıntepe Semt Kütüphanesi, Tıpkıbasım Mushaflar Kur’an-ı Kerim Müzesi, Hayır Çarşısı, Biz Pişirelim Siz Dağıtın uygulaması, Talas Sanat Galerisi, Pati Evi, Pati Yolu, okullar, camiler, Kur’an kursları, aile sağlığı merkezleri, makine parkının güçlendirilmesi gibi önemli tesisleri ve yatırımları ilçemize kazandırdık. 

Ali Dağı 360 Kafe ve yeşil alanı, Azerbaycan Kardeşlik Parkını, Sağlık Çalışanları Parkını ve onlarca parkı hizmete sunduk, yeşil alanlar oluşturduk. Eğitime ve sağlığa destek noktasında Mevlana İlkokulu, Hikmet Cıngıllı Anaokulu ve Hanım Aydoğan Anaokulu ile Hasibe-Durmuş Akçakaya Aile Sağlığı Merkezi ve Osman-Neyire Akgöz Aile Sağlığı Merkezini ilçemize kazandırdık. Talas Millet Bahçesi’ne yaptırılacak olan Türkan-Av. Mehmet Altun Anaokulu ve İlkokullarının temelini attık, Mehmet Karamercan Kütüphanesi’ne ilk harcı koyduk. Yeni Kızılay binası ise tamamlanmak üzere. Uzaktan eğitimden yararlanamayan Talaslı öğrencilere 1000 adet tablet armağan ettik.

Talas Festivali, Akrobasi Sirki, Altın Çınar Film Festivali, Açık Havada Sinema Günleri, Antika Pazarı, Maharetli Eller Kadın Üretici Pazarı, Sporcu Fabrikası, Okulumda Şenlik Var, Engelli Araçları Bakım Onarım Atölyesi, Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası, Uluslararası Yamaç Paraşütü Şampiyonaları başta olmak üzere halk oyunları gösterileri, online sohbetler, konserler, tiyatro oyunları, söyleşiler gibi sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle dolu dolu günler geçirdik. 

DEĞER KATACAK PROJE VE YATIRIMLAR

Bunlarla birlikte Talas’a değer katacak önemli proje ve yatırımlarda da çok önemli gelişmeler kaydettik. Talas Millet Bahçesi, Zincidere Göleti Mesire Alanı, Zincidere Yetimhanesinin Restorasyon Okuluna Dönüştürülmesi ve Ali Dağı Füniküler Hattı gibi çok önemli projelerde önemli ilerlemeler kaydettik. Zincidere Göleti Mesire alanının adını ‘Zincidere 100. Yıl Mesire Alanı’ olarak belirledik ve 2023 yılı baharında hizmete açmayı planlıyoruz. E spor ve İnovasyon merkezini tamamlayarak gençlerimizin hizmetine sunduk.  

Bundan sonrasında da yine güzel hizmetlerle, kalıcı yatırım ve tesislerle Talas’ı, yaşayanların keyif aldığı, huzur bulduğu bir şehir yapmaya gayret edeceğiz.

Hayata geçirilen bütün bu proje, yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan değerli meclis üyelerimize ve emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyor, Talaslı hemşehrilerime en içten sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.


Mustafa Yalçın

Talas Belediye Başkanı

Başkanın Ajandası
-
Kasım - 2023
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Fotoğraflarla Başkan