tarihi-eski-belediye-binasinin-ve-cevresinin-turizme-kazandirilmasi

Tarihi Eski Belediye Binasının ve Çevresinin Turizme Kazandırılması

Talas ilçesinde ziyaretçi potansiyeli oldukça yüksek tarihi Tablakaya Mahallesi ve tarihi eski belediye binasının bulunduğu sokaklarda turizm altyapısının iyileştirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının kullanılmasıyla bölgeyi turizme kazandırarak ilçemizin sahip olduğu kültür turizm potansiyelini arttırmaya katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Tarihi Eski Belediye Binasının Restorasyonunun yapılmasıyla, kentsel kimliğe katkıda bulunarak kullanım düzeyi yüksek bir çevre elde edilmesi sağlanmıştır.

Projeler

Tarihi Eski Belediye Binasının ve Çevresinin Turizme Kazandırılması

  • Kategori Restorasyon
  • Proje Durumu Tamamlanan Projeler
  • Yapım Yılı 2016
  • Mahalle Adı Tablakaya Mahallesi

Tablakaya Mahallesinde, projelendirilme çalışmaları devam eden, projelendirilmiş ve uygulaması yapılanlar olmak üzere çok sayıda proje ve uygulama faaliyeti devam eden tarihi yapı bulunmaktadır. Eski Belediye Binası 1955-1960 yılları arasında inşa edilmiştir. İlk dönemlerinde gençlik kulübü ve tiyatro olarak değerlendirilmiş olan yapı daha sonra Talas Belediyesi hizmet binası olarak kullanılmıştır. Talas Belediye başkanlığının yeni binasına taşınmasından sonra bir dönem askerlik şubesi tarafından kullanılmıştır. Askerlik şubesinin de taşınmasıyla gençlik merkezi olarak, sosyal aktivitelerde değerlendirilmiştir. 
Tablakaya Mahallesinde Tarihi Eski Belediye Binası restore edilmesi turizme yönelik faaliyetlerin zenginleştirilerek bir bütün halinde turizme açılmasını sağlamıştır. Talas Belediyesi tarafından Kiçiköy Mahallemizde Tarihi - Kentsel Sit Alanı İçerisinde, kamulaştırma, projelendirme ve proje uygulama çalışmaları gerçekleştirilmektedir. İlçemizde gerçekleşen bu çalışmalar 6360 sayılı Büyükşehir kanunu öncesinde İl Özel İdaresi tarafından desteklenmekte iken, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından bu destekler devam ettirilmiştir. Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen hibe yardım projeleri kapsamında destekler alınarak belediyemiz tarafından restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Ayrıca Ali Saip Paşa Caddesinde 52 adet geleneksel konut ve çevresinde sokak sağlıklılaştırma uygulamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı    tarafından gerçekleştirilmiştir.
Eski Belediye Binasının restorasyonunu ile binanın üst katı Talas`a Kayseri`ye gelen üst düzey misafirlerin kabul edileceği Talas Kabul Evi alt katı da nikah salonu olarak planlanmıştır. 
Tablakaya Mahallesinde Tarihi Eski Belediye Binası restore edilmesiyle turizme yönelik faaliyetlerin zenginleştirilerek bir bütün halinde turizme açılmasını sağlamıştır. 

İLİŞKİLİ DURUMLAR

Fotoğraf Galerisi