Haberler

TALAS’TA ATLI OKÇULUK TÜRKİYE ŞAMPİYONASI HEYECANI

Talas Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliğince düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası Doğu Grubu 1. Eleme müsabakaları ilk gün heyecanıyla başladı.

Akçakaya Mahallesi Model Uçak Pistinde iki gün boyunca sürecek yarışmaya Adana, Ankara, Erzurum, Kayseri, Konya, Malatya, Muş, Nevşehir, Sivas ve Tokat’tan 106 sporcu katıldı. 10’ar grupta yapılan ilk günkü müsabakalarda yarışmacılar tabla parkurunda hedefleri vurabilmek için mücadele etti.

Minikler, yıldızlar, gençler ve yetişkinler kategorilerinde yapılan yarışların Talas’ta olmasından dolayı son derece memnun olduklarını belirten İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, “Talas Belediyemize geleneksel sporlarımızın yaşatılmasındaki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, atlı okçuluğun milli ve manevi geleneksel spor dallarından önemli bir ata sporu olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin her yerinden atlı okçuluğa merakı olan, yapmak isteyenlere kapımız açık.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, “2014 yılında Kayseri’de ilk kez yapıldığında Mustafa Başkanımız Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri idi. Bu sporun gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. İnanıyorum ki atlı okçuluğun merkezi Talas olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Okçuluk As Başkanı Levent Talha Suluoğlu, yarışmaya 106 sporcunun 50 atla katıldığını belirterek, “Bunların 25’i minik ve yıldızlar olarak yer alıyor. Kadınlar da yarışıyor. Desteklerinden dolayı Talas Belediyesine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kadın yarışmacılardan 19 yaşındaki Canset Genel de, 7 yıldır atlı okçuluk yaptığını ifade ederek şöyle konuştu: “İmkanı olanların kesinlikle bu sporu yapmalarını, ata binmelerini, bu sporu gelecek nesillere aktarılmasını tavsiye ediyorum.”

Yarışma, 7 Temmuz Pazar günü kabak parkurunun ardından saat 14.00’te yapılacak ödül töreniyle sona erecek. 

Fotoğraf Galerisi