Başkan'dan

Kıymetli Hemşehrilerim, 

Talas, kimilerine göre Kayseri’nin ‘misafir odası’, kimilerine göre ‘gizli güzellikler şehri.’ Benim için ise adeta bir biblo, her dokunuşla güzelliğine güzellik, zarafetine zarafet ekleniyor. 

Daha güzel, daha yaşanabilir bir Talas için aday olduğumuzda Talaslıların karşısına birçok projeyle çıkmıştık. Hem temel şehircilik hizmetleri yönünden hem de sosyal, kültürel ve sportif yaşam yönünden her yönüyle donanımlı bir Talas hedefimiz olduğunu ifade etmiş ve bunları ‘100 Ağartan Projeler’ olarak adlandırmıştık.

Emaneti teslim alalı 1 yıl geçti. Bu süre zarfında verdiğimiz sözleri yerine getirmenin, bize güvenenleri mahcup etmememin huzurunu yaşıyoruz. Bir yandan şehir içerisindeki rutin belediyecilik hizmetlerini aksatmadan yerine getirirken bir yandan da ilçemizi daha ileri noktalara taşıyacak proje ve yatırımları Talas’a kazandırdık. 

Bu kapsamda ilçe merkezi ile kırsal kesim arasındaki yaşam farkını en aza indirmek, merkezde ne varsa bir benzerinin de kırsal mahallelerde olmasını sağlamak amacıyla ‘Belediye Mahallemizde’ uygulamasını hayata geçirdik. Onlarca belediyeye örnek olduk, ödüller aldık. 

Kültür-sanat, eğitim, sağlık ve spor alanlarında günlük hayata renk katacak, bunun yanında Talas’a ve Talaslılara değer kazandıracak uygulamaları bir biri ardına hizmete sunduk. Kayseri’nin tek müstakil sanat galerisi olan Talas Sanat Galerisi’ni açtık. Türkiye’ye örnek olacak bir proje ile tamamen doğal ortamda kurulu ‘Pati Köy Geçici Köpek Barınma Merkezi’ni kazandırdık. ‘Talas’ta Antika Günleri’ ile şehrimizde ilk defa antika pazarı kurduk ve antikacılarla antika tutkunlarını bir araya getirdik. 7. Altın Çınar Film Festivali ile Talas’ın adını tüm Türkiye’ye duyurduk. Konserler, konferanslar, gösteriler, şenlikler, çocuk oyunları, sportif etkinlikler bir yıl boyunca birbirini takip etti. 

Yine bu süreçte yol, asfalt, yeşil alan, temizlik, kış çalışmaları, çevre düzenlemesi, sosyal yardımlar vb. gibi rutin belediyecilik hizmetlerini sürekli üstüne koyarak en güzel şekilde yerine getirdik. 

Sabah yürüyüşleri, dost meclisleri ve ‘Başkan Beyaz Masada’ uygulamasıyla hemşehrilerimizin içinde olduk, istek ve taleplerini birinci ağızdan dinledik. Kiminin tavsiyesini aldık kiminin duasını. Bütün bunları yaparken de rıza-i ilahiyi asla göz ardı etmedik. 

Hasılı, bize verilen emaneti son gününe kadar en güzel şekilde taşımak ve üstlendiğimiz görevi layıkıyla yerine getirmek için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte desteğini ve duasını her zaman üstümüzde hissettiğim tüm hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

Mustafa YALÇIN

Talas Belediye Başkanı